Zpravodajství z ITTF Pro Tour Polish Open 2009 - 2. část

2.12.2009

Zdravím opět do Brna,
první den hlavní soutěže se bohužel ukázal být posledním pro naše zástupce v singlu. První zápas, který jsem zhlédl, bylo 2. kolo žen. Iveta Vacenovská (v 1. porazila 4:2 Němku Matzke) v něm bohužel podlehla „čínské“ Němce WU Jiaduo 3:4 na sety. Iveta vedla už 3:1, když po prohrané první sadě chytila rytmus ve svojí topspinové hře ze střední vzdálenosti.

Bohužel se to nepodařilo dotáhnout do konce. Soupeřka si postupně tempo Vacenovské zvykla a stále častěji připomínala zeď, když blízko u stolu blokovala Vacenovské spiny.
Obecně byl tento den pro naše barvy velmi smolný. Počet nevyužitých setbolů a mečbolů dosáhl bez přehánění snad dvou desítek. Po prohraném zápase Ivety jsem si vyloženě užil zápas Petra Korbela s mladým Korejcem KIM Min Seok (2. kolo mužů). Petr začal solidně. Rychlému Korejci „profesorsky“ rozděloval spiny a vedly rychle 2:1.Poprvé jsem na živo viděl, proč se tolik mluví o jeho technice. Ten člověk hraje naprosto bez síly! Hlavně „trade-mark“ BH příjem z forhendové strany často lítal tak, že se KIM nestačil divit. Nevzdal se ale a srovnal na 2:2. Všechno se lámalo v 5. setu, který až do koncovky byl max. vyrovnaný. Bohužel pro Petra zahrál za stavu 8:7 KIM 3! krát po sobě ve výměně prasátko, přičemž setbol rozhodl nechytatelnou sviní „cenťák za síť“. Korebel vytekl, nakopl míček přes dva stoly (když předtím zpražil smrtícím pohledem korejského kouče poté, co zuřivě tleskal po druhém praseti), dostal žlutou a 6. set přes určitou snahu byl už pouze formalitou. Vyvrcholením zápasu bylo podání ruky. Korejec, který mohl vážit asi 40 kilo i s postelí, podal za běhu Korbelovi ruku jak leklou rybu a mířil ke svému kouči. Korbel ale jeho „rybu“ řádně stiskl, zastavil ho „v letu“ a začal mu vysvětlovat, jak se „mezi chlapi“ řádně podává ruka. KIM totálně nechápal.
Vrcholem pechu byl zápas Jirky Vráblíka proti Němci Baumovi. Vráblík hrál super šotoval na všech 16 stolů, podporován Demkem, Korbelem, Gavlasem a jedním malým studentíčkem opodál. Za stavu 2:2 měl 5 setbolů po sobě (10:5), ale Baum vytáhl některé neskutečné roury a set urval. Jirka se nevzdával, dál bojoval a v 6. setu využil až opět 5. setbol. 7. set byl celou dobu vyrovnaný, rozdíl nepřesáhl 2 body. Bohužel Vráblík tahal pořád za kratší konec. Za stavu 10:10, když Jirka dotáhl 8:10, zahrál Baum ale 2x skvěle a jak by řekl nejmenovaný člen Sokola, „vyhrál suše 10 v sedmym“.
Tím tedy skončilo vystoupení našich v singlu a na sobotu už zbývá pouze zápas 2. kola Korbela s Gavlasem proti Bollovi se Süssem (jo, byl to super los), který si nenechám ujít. Jinak zápasem dne bylo rozhodně utkání Viktoria Pavlovičová – LI Xiaodan. Běloruska lehla sice 3:4 (vedla 2:0, prohrávala 2:3), ale její „šlajsy, které končili u podlahy“ zvedaly lidi ze sedaček.